Medlemsförmåner
Som medlem har du tillgång till alla RG:s medlemsförmåner. Här hittar du information om förmåner och rabatter som är aktuella just nu.
Är du inte medlem än? Bli medlem här.
Medlemsrabatt hos Sovmer
RG Aktiv Rehabilitering har inlett ett långsiktigt samarbete med Sovmer – ett svenskt sömnhälsoföretag med fokus på bättre sömn, återhämtning och livskvalitet.
Som medlem får du tillgång till Sovmers unika sömnprodukter till kraftigt subventionerade medlemspriser, direkt från Sovmer och utan onödiga mellanhänder. Erbjudandet omfattar ergonomiska, tryckavlastande kuddar i naturlatex, tyngdtäcken samt exklusiva ställbara sängar som tillverkas för hand i Sverige med fokus på komfort, funktion och individuella behov.
Använd medlemskoden som du hittar i SportAdmin-appen för att ta del av erbjudandet. Är du intresserad av våra ställbara sängar kan du också anmäla ditt intresse för personlig rådgivning, sängprovning och ett möte med Sovmer.
Digitala tematräffar
Varje år bjuder RG Aktiv Rehabilitering in till ett antal tematräffar för våra medlemmar. Tematräffarna sker digitalt så att du kan delta oavsett var du befinner dig. Målet är att erbjuda kunskap, inspiration och möjlighet att ses, och vi tar upp olika ämnen och områden som vi ser behov av att uppmärksamma hos våra medlemmar.
Få stöd av en förebildscoach
När livet förändras på ett sätt som känns utmanande eller svårt kan man vilja ta hjälp för att reda ut sina tankar och funderingar. Du som är medlem i RG kan få träffa en förebildscoach som kan hjälpa dig att hitta dina svar på frågor som du tycker är viktiga. Förebildscoachen lever själv med en ryggmärgsskada och förstår hur den påverkar din situation.
Medlemstidningen Kick
Kick är RG:s medlemstidning och den skildrar livet för personer med funktionsnedsättning och deras anhöriga med allt vad det innebär; glädje och utmaningar, styrka och sårbarhet.
Kick publicerar löpande digitala artiklar på kick.se. I mars varje år publiceras även ett magasin med material som inte finns på webben. Magasinet skickas hem till alla föreningens medlemmar.