Nu söker vi Dig som vill bli förebildscoach

Vi ser gärna att du har en annan etnisk bakgrund än svensk eller att du boende i norra delen av Sverige.

  • Lever du med en ryggmärgsskada sedan minst två år tillbaka?

  • Har du en positiv livssyn?

  • Kan du tänka dig att använda dig av din egen erfarenhet för att stötta ge stöd till andra i sin nya livssituation?

Utbildningen ger dig möjlighet att öva på det coachande förhållningsättet, att vara en god lyssnare, ställa öppna frågor och stötta i att sätta mål. Du kommer även få fördjupad kunskap om ryggmärgsskada.

Utbildningstiderna är följande:

  • 4 april – digital
  • 21 april – digital
  • 13 maj – fysisk träff i Stockholm, kostnadsfri inkl. resa och logi
  • 17 maj – digital
  • 26 maj – digital
  • 7 juni – digital

Vi kommer att ha en kostnadsfri avslutningskonferens den 10 och 11 juni i Göteborg. Det är frivilligt att delta. Fysisk närvaro gäller, det är inte möjligt att delta via länk.

Låter det intressant? Då är du välkommen att skicka in din intresseanmälan via det här formuläret. En inbjudan med mer detaljerad information om utbildningen hittar du här. Sista anmälningsdag 15 mars.